12-ročná Lia napriek odporu porotcov vyhrala rečnícku súťaž s prejavom na  kontroverznú tému potratov. Na tú istú tému prehovorila 12 - tisícovému zástupu na Národnom pochode za život v Ottave. Prejav si môžete pozrieť na YouTube - za tri mesiace si ho pozrelo vyše 660 000 osôb. Slovenský preklad:

 

Čo by ste na to povedali, keby som vám prezradila, že práve teraz niekto rozhoduje o tom, či budete žiť alebo zomriete? Čo keby som vám povedala, že táto voľba nie je založená na to, čo dokážete alebo nedokážete urobiť; čo ste urobili v minulosti, alebo čo by ste urobili v budúcnosti? A čo keby som vám povedala, že s tým nemôžete nič urobiť? Milí spolužiaci a učitelia, tisíce detí je práve teraz v presne takejto situácii. Niekto rozhoduje, bez toho že by ich vôbec poznal, či budú žiť, alebo zomrú. Ten niekto je ich matka a tá voľba je potrat.

Každý deň zomrie 115,000 detí pri umelom prerušení tehotenstva. 115,000! To znamená, že každú hodinu zomrie 5000 detí. Všetky tieto životy sú nenávratne zničené! Všetok ten potenciál – zničený! A všetka tá nádej a budúcnosť - zničená!

Viem, čo si niektorí z vás môžu myslieť: “Ale veď to v skutočnosti nie je zabíjanie. Veď nakoniec, plod (anglicky fetus) predsa nie je dieťaťom.” Prečo sa domnievame, že jednoducho preto, že plod nedokáže rozprávať a robiť, čo robíme my, nie je ľudskou bytosťou? Slovo fetus pochádza z latinského slova, ktoré znamená aj mláďa.

Niektoré deti sa narodia už po 5 mesiacoch – nie sú tieto deti ľuďmi? Niečo také by sme nikdy netvrdili, no napriek tomu sa potraty pravidelne vykonávajú na 5 mesiacov starých plodoch! Alebo ich azda nazveme ľuďmi len ak sú chcené? Nie! Plody sú jednoznačne deťmi, utkané v lonách svojich matiek ich podivuhodným Stvoriteľom, ktorý ich všetky pozná po mene. 

Niektorí ľudia môžu povedať, že nakoľko je vykonávanie potratu zákonom dovolené, nezáleží na tom, nie je to naša vec... Ale ak je nejaké konanie nespravodlivé musí byť nezákonné a musí to byť naša vec. A tento konkrétny zákon má obrovský dopad na našu spoločnosť. V roku 1997 bolo vykonaných viac ako 1‘000‘000 potratov len v USA, a minulý rok ich bolo po celom svete vykonaných viac ako 42’000’000. Povedala by som, že to je obrovský dopad!

Viem, že niekorí ľudia hovoria, že matka má právo ísť na potrat; veď jej život je dramaticky ovplyvnený tým, že má dieťa. Ale ja vás žiadam, aby ste sa zamysleli nad právami dieťaťa, ktoré mu nikdy neboli dané! Bez ohľadu na to, aké práva má matka, neznamená to, že môžeme uprieť fetusu jeho práva. Keď už hovoríme o matkinej voľbe, matka si mohla v prvom rade zvoliť nemať nechránený sex! Musíme pamätať na to, že s našimi voľbami idú ruka v ruke zodpovednosti; a nemôžeme niekomu inému odobrať jeho práva len preto, aby sme sa vyhli našej zodpovednosti.

Domnievam sa, že v tomto momente sa zrejme vynorí tá toľko opakovaná otázka: „A čo ak si matka nezvolila, že bude mať sex? Čo ak bola znásilnená?“ Pozrime sa však na fakty napríklad v rámci USA: Len 1% všetkých potratov vykonaných v USA spadá pod kategóriu tzv. „ťažkých prípadov.“ Tieto zahŕňajú znásilnenie, incest, a ohrozenie života matky. Jedno percento – to len ťažko ospravedlňuje tak znepokojujúci počet potratov, ktoré sa v dnešnej dobe vykonávajú. 

A kto môže povedať, že potrat je ľahkým riešením? Nemyslím si, že ľudia chápu, aké následky má potrat pre ženu. Nemám čas vymenúvať všetky negatívne následky, no tu je aspoň niekoľko príkladov fyzických následkov: 17% žien, ktoré podstúpili umelé prerušenie tehotenstva čelia komplikáciám v ich následných tehotenstvách, niektoré dokonca môžu byť úplne neschopné porodiť dieťa. Ženy, ktoré podstúpili potrat sú tiež vystavené vyššiemu riziku vzniku rakoviny prsníka. Ale azda najhoršie následky potratu sú emocionálne následky. Ženy, ktoré podstúpili potrat sa ocitajú tvárou v tvár voči natoľko závažnému trápeniu, že ich môže vyprovokovať k tomu, že si ublížia. Naviac, u žien ktoré podstúpili potrat existuje 5 krát vyššia pravdepodobnosť pre vznik problémov so zneužívaním drog a alkoholu. Potrat spôsobuje u žien pocit stratenosti a neistotu ohľadom ich budúcnosti. Potrat určite nie je liekom ako sa domnieva veľa ľudí. 

Na stránke organizácie Focus on the Family som čítala príbeh. Bol o dievčati, ktoré išlo na potrat. Píše: „V 17 rokoch som išla na potrat a bola to najhoršia vec, ktorú som kedy urobila. Nikdy by som to nikomu neodporučila, pretože sa to vracia, aby vás to prenasledovalo. Keď som sa neskôr snažila mať deti, o tri som prišla. Pri potrate sa niečo sa stalo s krčkom mojej maternice.“ (Sharon Osborne) Jej príbeh je len jedným z mnohých srdcervúcich príbehov, o ktorých sa dnes vôbec nerozpráva. A práve tieto príbehy sú tie, o ktorých potrebujeme počuť!

Ďakujem vám, že ste si našli čas zamyslieť sa nad problémom potratov; zamyslieť sa nad nenarodenými deťmi a nad následkami potratu pre matku. Ak si z tohto príhovoru niečo so sebou odnesiete, odneste si Hortonove slová. Všetci ho poznáte – toho slona, ktorý riskoval život, aby zachránil toho drobčeka. . Pamätajte na neho a jeho slávny citát: „Hoci ich nemôžete vidieť ani počuť, ľudia sú ľudia, nech sú akokoľvek malí!“ (2)
Ďakujem!
Preklad: Ján Banas

Poznámky
(1) Video s prejavom 12 - ročnej pozri:
 http://www.youtube.com/watch?v=wOR1wUqvJS4
alebo http://www.youtube.com/watch?v=wOR1wUqvJS4&feature=channel_page
(2) “Even though you can’t see them or hear them at all, a person’s a person, no matter how small!” - pozri: http://www.pluggedinonline.com/movies/movies/a0003955.cfm)

Stručné predstavenie


V septembri 1997 bolo založené občianske združenie Slovenská spoločnosť pre rodinu a zodpovedné rodičovstvo, registráciou na MV SR podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov. Je iniciatívnou skupinou odborníkov rôznych vedných disciplín: pedagógov, psychológov, právnikov, demografov, sociológov, teológov, ekonómov a lekárov, ktoré súvisia s životom rodiny, a viac ako 20 asociovaných organizácií, ktoré pracujú pre rodiny. Všetkým nám záleží na spokojnom a pre deti podnetnom rodinnom prostredí na Slovensku.